Czego potrzebuje wnętrze

Planując układ kolorystyczny dla określonego wnętrza, należy na początku ustalić pewne priorytety: Przeanalizujcie rozmiar i proporcje pokoju: czy chcecie skorygować je za pomocą koloru? Być może pokój wydaje się zbyt wąski lub sufit jest za wysoko? Pomyślcie o charakterze wnętrza, jaki najbardziej odpowiadałby waszym gustom: nowoczesny minimalizm, rustykalne ustronie, elegancki lub tradycyjny kwiatowy. Na decyzję może wpłynąć styl architektoniczny wnętrza lub wszelkie stylistyczne elementy jego wyposażenia, takie jak np. kominek.

Czy chcecie uzyskać klimat ciepłego, przytulnego wnętrza, eleganckiego, zimnego czy przestronnego? Czy w pokoju są jakieś szczegóły lub elementy, na które warto zwrócić uwagę lub które lepiej ukryć? Kolorystyczne akcenty wydobędą je, natomiast tonacje ujednolicone pozwolą je zamaskować. We wnętrzu można stworzyć efekt równowagi lub wyodrębnić punkt centralny, zastanówcie się zatem, czy chcecie podkreślić tło, czy zwrócić uwagę na umeblowanie. W jaki sposób wpada do pokoju naturalne światło i czy chcecie je wydobyć, czy może stonować? Pokoje z oknami od północy mogą wymagać rozjaśnienia, np. przez położenie jasnej podłogi lub pokrycie ścian słonecznymi kolorami.

Zastanówcie się nad planem pokoju i rozstawieniem mebli – pamiętajcie, że największą nieozdobioną powierzchnią wnętrza jest sufit. Duża przestrzeń wypoczynkowa będzie bardzo przytulna dzięki ciepłemu, żółtemu kolorowi i terakotowej posadzce. Akcentów dostarczą poduszki w żywym, różowym kolorze i delikatne błękity na obiciach mebli. Uzyskamy  efekt słonecznego i śródziemnomorskiego wnętrza.

ADD YOUR COMMENT